Daniel Bensaïd, Alain Krivine

1968 Son ve Devam

Partager cet article

1968’in iki önemli siması; gençlik hareketinin iki Daniel’inden biri olan Daniel Bensaïd ile Alain Krivine, 1968’in kırkıncı yılında kendi 68’lerini başkalarının 68’inden ayırdederek, yeni mücadeleler için 1968’i kazanımlarını sorunlarıyla birlikte yeniden değerlendiriyorlar. 1968’i yalnızca bir başlangıç olarak ele alıp bugün sosyalist mücadelede yeni hamlelerle bağlantısını kurmak için 68’e dair safsataların, yanılsamaların ayıklanması gerekir. Bensaïd ve Krivine bugün Fransa’da kendini yeniden inşa etmiş, neoliberal dönemde ayakta kalmış ve hatta geliştirmiş olan bir siyasal hareketin sözcüleri olarak 1968 değerlendirmesini bir nostalji olarak değil tarihin önünü açmak için yapıyorlar.

Mücadeleyi sürdüren ve 1968’i yaşatan iki militanın ortak kitabı çokça sözü edilen Fransız 68’inin devralınabilecek mirasını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Daniel Bensaïd, Paris VIII. Üniversite’de felsefe okutuyot. Sayısız felsefi, tarihi, siyasal eserin yazarı (Türkçe’de Köstebek ve Lokomotif adlı bir derlemesi var). 1968 yılında Nanterre’deki hareketin önderlerinden.

Alain Krivine, Lige Communiste Revolutionnaire’in 2006 yılına kadar siyasi büro üyesi, halen sözcülerinden biri.


Partager cet article