Daniel Bensaïd, çizimler Charb

Marx-Kullanım Kılavuzu

Partager cet article

Geveze bir basının zafer kazanmış bir edayla dünyaya Marx’ın öldüğünü bildirmesinin üzerinden bir hayli zaman geçti. Pek belli etmek istemeseler de, Marx’ ın ölumünün verdiği iç rahatlığı ve geri dönebilirliğinden duydukları kaygı dışarıya yansıyordu.

Günürnüzdeyse Marx’ın geri dönüşü, ödleri koparan bir gök gürültüsü etkisi yaratıyordu: Kapital’in Almanca baskısının satışı bir yıl içinde üçe katlanmış, manga versiyonu Japonya’ da çok satan kitaplar arasına girmişti; Time dergisi Marx’ı sislerin ortasında yükselen devasa bir kuleye benzetmiş ve nihayet, Wall Street’ten bile « Marx haklıyrnış! » çığlıkları yükselir olmuştu.

Istesinler ya da istemesinler, bilsinler ya da bilmesinler insanların tamamı bir ölçüde Marx’ın mirasçılarıdır » diye belirtiyordu Jacques Derrida. Çünkü netice itibarıyla, insanlar farkında olmasalar da Marksizm’in ilkeleri doğrultusunda hareket ediyorlardı.

Elinizdeki Marx kitabı da, bu bağlamda, hem Marx’ın eserlerine eğlenceli bir giriş kılavuzu, hem hafıza tazeteyíci bir liste hem de düşünmek ve harekete geçmek için bir alet çantası niteliğinde.

Marksizmin militan kuşağına ait Bensaïd’in « yaklaşan engebeli gelecek ve sonucu belirsiz direnişler için orak ve çekiçlerimizi bilemeye katkıda bulunacak » bir çalışması olan Marx-Kullanım Kılavuzu’nun, Charb’ın çizimleriyle, Türkiyeli okuyuculara gerçek bir rehber olacağı düşüncesindeyiz.


Partager cet article