Daniel Bensaïd

Köstebek ve Lokomotif

Partager cet article

Postyapısalcı modanın hüküm sürdügü doksanlı yıllarda, Fransız düşünce dünyasından yükselen radikal bir ses olarak Daniel Bensaïd’in militan felsefesi, Türkiyeli okurla randevusunu kaçırmıştı. Bugüne dek, ancak militan neşriyat içinde dikkatli ve titiz bir takibe soyunanlar yazarın tek tük kimi metinlerine ulaşma imkanına sahipti. Alternatif küreselleşme hareketinin tarihin sahnesine çıkışıyla, ve bu harekete bir perspektif sunmaya yönelik kitapların (başta Tony Negri ve John Holloway’in eserleri olmak üzere) Türkçe’ye çevrilmesiyle oluşan yeni ve bambaşka bir bağlamda, bu buluşma elinizdeki derlemeyle nihayet sağlanmış oldu.

Bu derlemeyle küresel direniş hareketinin içinden geçtiği güncel tartışmalara müdahalede bulunmak kadar yazarın zihin dünyasını da çeşitli boyutlarıyla aktarmayı hedeflediğimizden, Bensaïd’in farklı üsluplarla ve elbette farklı işlevlere yönelik kaleme alınmış metinlerini bu bir araya getirdik.

Daniel BensaId 1946’da Toulouse’da doğdu. Nanterre’deki ögrenciliği sırasında 1968 ayaklanmasına katıldı. Şu anda Paris Üniversite-Vııı’de felsefe profesörü ve Ligue communiste révolutionnaire’in kuramcılarından. Walter Benjamin ve Karl Marx üzerine incelemeleri iletanınır.


Partager cet article